Všeobecné informácie

Mobilita budúcnosti
Bosch a Daimler spoločne pracujú na plne automatickom systéme bez šoféra

 • Už začiatkom budúceho desaťročia sa táto vývojová aliancia chystá uviesť na trh systém pre úplne autonómne vozidlá bez šoféra
 • Medzi stanovené ciele patrí vývoj a spustenie systému, ktorý bude pripravený na výrobu pre mestské autonómne taxíky s využitím v mestskej premávke

  Stuttgart, Nemecko – Bosch a Daimler spoločne pracujú na tom, aby posunuli vývoj v oblasti úplne automatických vozidiel bez vodiča vpred. Obidve spoločnosti sa dohodli na založení vývojovej aliancie, s cieľom vytvoriť systém, vďaka ktorému sa plne automatické (SAE úrovne 4) vozidlá a vozidlá bez vodičov (SAE úrovne 5) stanú v uliciach miest realitou už začiatkom budúceho desaťročia. Zámerom je spoločný vývoj softvéru a algoritmov pre autonómny jazdný systém. V tomto projekte sa komplexné znalosti z oblasti vozidiel spoločnosti Daimler – popredného svetového výrobcu prvotriednych automobilov – skombinujú s odbornými znalosťami spoločnosti Bosch – najväčšieho svetového dodávateľa systémov a hardvéru pre automobilový priemysel. Výsledné synergie budú nasmerované na čo najrýchlejšiu prípravu tejto technológie do výroby.

  Auto si príde po šoféra
  V rámci podpory systému pre plne automatické vozidlá bez vodiča, ktoré sú určené pre jazdu v meste, chcú Bosch a Daimler zlepšiť toky mestskej dopravy, zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky a zaistiť dôležitý stavebný kameň pre dopravu budúcnosti. Táto technológia, okrem iného, zvýši atraktivitu zdieľania automobilov. To umožní ľuďom optimálne využiť čas strávený vo vozidle a otvorí nové cesty k mobilite aj pre tých, ktorí nemajú vodičský preukaz. Hlavným cieľom projektu je vytvoriť jazdný systém pripravený na výrobu, v dôsledku čoho budú vozidlá v meste zvládať šoférovanie úplne samostatne. Myšlienkou je, že si auto príde pre vodiča, a nie naopak.

  Ľudia budú môcť vo vopred definovaných mestských oblastiach jednoducho použiť svoje inteligentné telefóny k tomu, aby si zarezervovali zdieľané vozidlo alebo mestské taxíky, ktoré za nimi sami prídu a dovezú ich tam, kam budú potrebovať.

  Fotografie pre tlač:
  #988876, #988874

  Kontakt pre novinárov:
  Jörn Ebberg
  Telefón: +49 711 811-26223


  Mobility Solutions je najväčšou obchodnou oblasťou Bosch Group. Podľa predběžných údajov dosiahol jej predaj za rok 2016 čiastku 44,0 miliardy eur, čo zodpovedá podielu 60 % na celkových tržbách skupiny. Vďaka tomu je Bosch Group jedným z najväčších dodávateľov automobilového priemyslu. Mobility Solutions ponúka mimoriadne kompetencie v troch hlavných oblastiach mobility – automatizácia, elektrifikácia a sieťové prepojenie – a svojím zákazníkom ponúka riešenia mobility založené na celostnom prístupe. Medzi hlavné obchodné oblasti patria: vstrekovacia technika a vedľajšie agregáty pre spaľovacie motory, rozmanité riešenia pre elektrifikáciu pohonu, bezpečnostné systémy pre automobily, asistenčné systémy a funkcie pre automatizovanú jazdu, technika pre užívateľsky prívetivé informačné a zábavné systémy a komunikácia presahujúca rámec vozidla, servisné koncepty, ako i technika a služby pre obchod s motorovými vozidlami. Bosch priniesol dôležité inovácie v automobilovej technike, napríklad elektronické ovládanie motoru, stabilizačný systém ESP alebo systém priameho vstrekovania nafty common rail.

  Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 390 000 zamestnancov (stav k 31.12.2016). Na základe predbežných výsledkov za rok 2016 dosiahli tržby firmy hodnotu 73,1 miliárd eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život.
  Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 450 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 59 000 ľudí v 120 lokalitách po celom svete.

  Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, press.bosch.sk, twitter.com/BoschPresse.

  PI 9594 - apríl 2017

  Tlačová informácia v nemčine (DE) Tlačová informácia v angličtine (EN)

  *)  Obrázky vo formáte JPEG otvorené v prehliadači môžu byť uložené na pevný disk stlačením pravého tlačítka myši na ploche obrázku a výberom "Uložiť obrázok ako...", popr. "Save Image as".


 • Skok na vrchol stránkyna začiatok