Všeobecné informácie

Nová batéria Bosch pre hybridy – Recept na úspech so 48 voltami

 • Krátka doba vývoja: Bosch je inkubátorom pre elektromobilitu
 • Nová 48-voltová batéria je dôsledne dimenzovaná na úsporu pohonných hmôt
 • „Sme presvedčení o tom, že dosiahneme vedúce postavenie na trhu so 48-voltovými batériami,“ hovorí Michal Budde

  Gerlingen, Nemecko – Bosch vyvinul novú 48-voltovú batériu pre hybridy, ktorá je žiadaná na celom svete. Podobne ako elektrická hnacia náprava Bosch je nová 48-voltová batéria štandardizovaná na jednoduchú integráciu do nových modelov vozidiel. Etablovaní výrobcovia a startupy tak môžu zanechať dlhý a drahý vývoj. „Bosch je inkubátorom pre elektromobiltu. Pomáhame výrobcom znižovať dobu vývoja a dostať sa rýchlejšie na trh,“ uvádza Dr. Rolf Bulander, člen predstavenstva spoločnosti Robert Bosch GmbH a vedúci obchodnej oblasti Mobility Solutions. Použitie lítium-iónovej batérie sa tak vyplatí nielen v prípade kompaktnej triedy, ale aj v rámci miniáut a mikroáut. Výroba môže byť zahájená na konci roka 2018. S nástupom hybridizácie očakáva Bosch veľký trh a okrem 48-voltovej batérie tak ponúka aj ďalšie komponenty pohonných jednotiek pre tieto modely. Podľa odhadov spoločnosti bude v roku 2025 jazdiť na cestách 15 miliónov 48-voltových hybridných vozidiel.

  Batéria ako umelecké dielo: štandardizovaná a s jednoduchým použitím
  Nezáleží na tom, či sa jedná o Čínu, Európu alebo Severnú Ameriku: výrobcovia automobilov sa snažia o znižovanie emisií CO2 – a tým aj o zníženie spotreby paliva. Bosch svoju novú 48-voltovú batériu navrhol systematicky za týmto účelom. Lítiovo-iónové články, ktoré Bosch používa, sú tak čo najkompaktnejšie, pričom stále dosahujú znižovanie emisií CO2. Táto 48-voltová batéria je veľmi žiadaná, a to najmä zo strany čínskych výrobcov automobilov. Lítiovo-iónový zásobník je ale pripravený stať sa globálnym úspechom. Bosch v súčasnosti vedie rokovania s viac než tuctom zákazníkov a získal značný počet sériových projektov.

  Tajomstvom úspechu tejto batérie je premyslený koncept, ktorý v porovnaní s inými konceptmi môže pomáhať pri znižovaní emisií CO2. Toto je dosiahnuté aj vďaka dizajnu výrobku, pretože batéria funguje aj bez aktívneho chladenia a je zabudovaná do plastového krytu namiesto kovového. Oba tieto faktory šetria náklady. Zabudovanie do plastového puzdra predstavuje skutočnú výzvu, pretože pri nabíjaní batérie a v priebehu jej životnosti naberajú lítiové články objem. Obal tak musí disponovať značnou odolnosťou voči tlaku. Inžinieri spoločnosti Bosch usporiadali články 48-voltové batérie tak, aby plastový kryt tento tlak vydržal.

  „Spoločnosť Bosch dlhodobo investuje do elektromobility. Teraz môžeme pomaly začať žať plody našej práce,“ uviedol Dr. Mathias Pillin, zodpovedný za elektromobilitu v rámci spoločnosti Bosch. V súčasnosti jazdí na cestách viac než 500 000 elektromobilov a hybridných vozidiel s komponentmi Bosch. Spoločnosť do elektromobility investuje ročne 400 miliónov eur. Bosch už niekoľko rokov získava skúsenosti z viac než 30-tich sériových projektov, okrem iného aj vo výrobe batérií, a toto know-how prináša svoje ovocie. Michael Budde, vedúci oddelenia Bosch Battery Systems, to popisuje nasledovne: „Ukazujeme, že v rámci batérie nejde len o to byť silnejší, rýchlejší alebo o to dostať sa ďalej – ale že umenie spočíva vo vytvorení vhodného a ľahko využiteľného riešenia.“

  Nová batéria od spoločnosti Bosch významne prispieva k tomu, aby sa 48-voltový hybrid stal cenovo dostupným pre hromadný trh. Takto sa hybrid môže rýchlo stať pohonom pre všetkých, a nielen v Číne. S rastúcim trhom hybridov spoločnosť Bosch očakáva, že tieto batérie budú mať úspech aj v Japonsku a Európe. „Sme presvedčení o tom, že dosiahneme vedúce postavenie na trhu so 48-voltovými batériami,“ uvádza Michael Budde.

  Q&A – Ďalšie informácie ku 48-voltovej batérii

  Ako šetrí 48-voltový hybrid palivo?
  48-voltový hybrid značne šetrí palivo pomocou takzvaného systému Boost Recuperation System (BRS). Funguje to takto: automobil obvykle stráca energiu, keď šofér brzdí. BRS túto energiu ukladá do 48-voltovej batérie a neskôr ju využíva na zrýchlenie (elektrický boost). Spotrebuje sa tak menej paliva a z výfuku vychádza menej CO2.

  Prečo je Čína vnímaná ako priekopník v oblasti elektromobility?
  Čína je s viac než pol miliónom predaných modelov celosvetovo najväčším trhom s elektromobilitou. Vedúcou krajinou je aj v samotnej výrobe elektrických vozidiel, ktoré spoločne s hybridmi získavajú v Číne stále silnejšie zastúpenie na trhu, a to predovšetkým vďaka štátnej podpore.

  Ako to, že nová batéria pomáha znižovať emisie CO2?
  Nikde na svete sa do ovzdušia nedostáva také množstvo CO2 ako v Číne. Táto krajina si preto sama stanovila limit na emisie vozového parku na 117 g/km, ktorý by mala dosiahnuť do roku 2021. Aby čínski konštruktéri automobilov dosiahli tento cieľ, obracajú sa smerom k 48-voltovému hybridnému systému. S novou a lacnejšou 48-voltovou batériou od spoločnosti Bosch sa systém stane cenovo dostupnejším pre širší trh. Čínski konštruktéri automobilov tak výrazne môžu znížiť emisie CO2 svojho vozového parku.

  Doplňujúce informácie:
  Technické informácie ku 48-voltovej batérii nájdete vo webovom špeciále:
  48V battery

  Kontakt pre novinárov:
  Florian Flaig
  Tel.: +49 711 811-6282

  Mobility Solutions je najväčšou obchodnou oblasťou Bosch Group. Jej predaj za rok 2016 dosiahol čiastku 43,9 miliardy eur, čo zodpovedá podielu 60 % na celkových tržbách skupiny. Vďaka tomu je Bosch Group jedným z najväčších dodávateľov automobilového priemyslu. Mobility Solutions ponúka mimoriadne kompetencie v troch hlavných oblastiach mobility – automatizácia, elektrifikácia a sieťové prepojenie – a svojím zákazníkom ponúka riešenia mobility založené na celostnom prístupe. Medzi hlavné obchodné oblasti patria: vstrekovacia technika a vedľajšie agregáty pre spaľovacie motory, rozmanité riešenia pre elektrifikáciu pohonu, bezpečnostné systémy pre automobily, asistenčné systémy a funkcie pre automatizovanú jazdu, technika pre užívateľsky prívetivé informačné a zábavné systémy a komunikácia presahujúca rámec vozidla, servisné koncepty, ako i technika a služby pre obchod s motorovými vozidlami. Bosch priniesol dôležité inovácie v automobilovej technike, napríklad elektronické ovládanie motoru, stabilizačný systém ESP alebo systém priameho vstrekovania nafty common rail.

  Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 390 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2016). Tržby firmy za rok 2016 dosiahli hodnotu 73,1 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 450 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 59 000 ľudí v 120 lokalitách po celom svete.

  Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, press.bosch.sk, twitter.com/BoschPresse.

  PI 9832 - október 2017

  Tlačová informácia v nemčine (DE) Tlačová informácia v angličtine (EN)

  *)  Obrázky vo formáte JPEG otvorené v prehliadači môžu byť uložené na pevný disk stlačením pravého tlačítka myši na ploche obrázku a výberom "Uložiť obrázok ako...", popr. "Save Image as".


 • Skok na vrchol stránkyna začiatok