Všeobecné informácie

Aktualizácie sú jednoduché rovnako, ako pri inteligentných telefónoch
Bosch s aktualizáciami over-the-air bezpečne aktualizuje automobily

 • Softvérové aktualizácie over-the-air už čoskoro budú štandardom
 • Bezdrôtové aktualizácie softvéru šetria čas vďaka menšiemu počtu návštev v servisoch a znižujú počty zvolávaní vozidiel do servisov
 • Nové a vylepšené funkcie sa nahrajú priamo do automobilu
 • Aktualizácie over-the-air sú bezpečné vďaka novým kódovacím technológiám

  Stuttgart, Nemecko – V budúcnosti budú mať majitelia automobilov možnosť zvýšiť ich bezpečnosť, inteligenciu a výkon, a to bez toho, aby museli vstať z pohovky. Aktualizácia softvéru bude v budúcnosti rovnako jednoduchá, ako sú dnešné aktualizácie aplikácií v inteligentnom telefóne. Obyčajným dotykom prsta na inteligentnom telefóne bude možné automaticky aktualizovať softvér vozidla alebo stiahnuť nové funkcie priamo z cloudu – a to bez návštevy autoservisu. „O pár rokov bude automatická aktualizácia softvéru k dispozícii v každom novom automobile,“ hovorí Dr. Markus Heyn, člen predstavenstva spoločnosti Bosch. „Ak sa jedná o pohodlie, bezdrôtové aktualizácie over-the-air predstavujú pre šoférov značný prínos. Navyše Bosch robí tieto aktualizácie bezpečnými a rýchlymi,“ pokračuje Heyn. Bosch vyvinul všetky funkcie potrebné pre tieto bezdrôtové aktualizácie v rámci vlastných zdrojov – počínajúc riadiacimi jednotkami a infraštruktúrou pre komunikáciu vo vnútri vozidla, až po všetky moderné technológie šifrovania a Bosch IoT cloud.

  Nový štandard – jednoduchý a bezpečný
  Viac elektroniky, viac funkcií, viac softvéru: automobil sa mení na inteligentný telefón na kolesách. A udržiavanie aktuálneho stavu softvéru je tak čoraz dôležitejšie. Nové funkcie môžu priniesť väčší komfort – a to aj po kúpe vozidla. Softvérové aktualizácie over-the-air budú preto už čoskoro štandardom. V súčasnosti je vo vozidlách nainštalovaných až 100 riadiacich jednotiek: dokonca aj v malých autách sa toto množstvo pohybuje medzi 30 až 50 jednotkami. Prostredníctvom svojich softvérov tak jednotky kontrolujú takmer všetky funkcie v automobile. V súčasnosti sú vozidlá navyše stále viac prepojené – s internetom, s ostatnými automobilmi a s infraštruktúrou. Tým sa zvyšuje riziko slabých miest v softvéri vozidla a taktiež aj nebezpečenstvo manipulácií. Softvérové aktualizácie prostredníctvom cloudu tak ponúkajú riešenia, ako priebežne udržiavať automobily aktualizované, a teda bezpečné. „Autá jazdia aj viac než 15 rokov. Prostredníctvom aktualizácií over-the-air Bosch napomáha udržiavaniu aktuálneho softvéru vozidla – bez potreby návštevy autoservisu“, vysvetľuje Heyn. Aktualizácia prostredníctvom cloudu navyše umožňuje väčší počet a rozsah funkcií. Ak je potrebný hardvér nainštalovaný v automobile, je možné novú softvérovú funkciu vyskúšať a následne nahrať. Týka sa to napríklad funkcií uľahčujúcich udržanie auta v jazdnom pruhu alebo parkovacích asistentov. A z aktualizácie over-the-air neprofitujú len šoféri: len v USA bolo 15 percent návštev autoservisov v roku 2015 uskutočnených kvôli softvéru. Na porovnanie: ako uvádza americká štúdia na základe údajov Národného úradu pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA= National Highway Traffic Safety Association), o štyri roky skôr to bolo len 5 percent. „Náklady na návštevy autoservisov sú pre výrobcov automobilov a pre konečných zákazníkov enormné a online aktualizácie ich môžu výrazne znížiť“, uvádza Heyn.

  Aktualizácie priamo z cloudu
  Bezpečne, rýchlo a jednoducho – tak fungujú aktualizácie softvéru over-the-air: na inteligentnom telefóne alebo prostredníctvom informačného systému v automobile sa spustí online bezpečnostná aktualizácia a spolu s ňou sa vyberú aj nové funkcie, ktoré sa majú nahrať. Tieto informácie sú poslané do cloudu, ktorý sa chová podobne ako obchod s aplikáciami a spustí sa nahrávanie softvéru priamo do vozidla. Dáta sa nahrávajú počas jazdy alebo cez noc v garáži. Akonáhle je vozidlo v bezpečnom stave – napríklad zaparkované, nainštalujú sa aktualizácie softvéru do príslušných riadiacich jednotiek a sú okamžite účinné.

  S bezpečnosťou na všetkých úrovniach
  Bezpečnosť a bezproblémová súhra elektroniky vozidla, cloudu a softvéru sú pre aktualizáciu over-the-air rozhodujúce. O bezpečnosť dát sa starajú najnovšie kódovacie technológie, ktoré Bosch vyvíja vo svojej dcérskej spoločnosti Escrypt. Komplexná bezpečnostná architektúra s koncovým kódovaním chráni prenos dát pred neautorizovaným prístupom. Na rozhraní medzi automobilom a cloudom zabránia bezpečné protokoly a filtre fungujúce ako firewall akémukoľvek pokusu o napadnutie. Aby aktualizácie softvéru over-the-air fungovali bezpečne, a zároveň rýchlo a spoľahlivo, používa Bosch takzvanú technológiu „fast update“ (rýchla aktualizácia) – napríklad delta či kompresné mechanizmy. Tie urýchľujú aktualizačný proces a znižujú náklady, pretože objem dát na prenos zostáva malý. Ďalšie bezpečnostné opatrenie: aktualizácie prebiehajú sekvenčne. Ak sa vyskytnú problémy, je možné aktualizačný proces zastaviť a upraviť ho. Technologickou základňou pre aktualizácie over-the-air je Bosch Automotive Cloud Suite, ktorého softvérové stavebné prvky umožňujú všetky funkcie pre bezdrôtové aktualizácie, a to nielen zo strany šoférov, ale aj výrobcov a samotných vozidiel.

  Doplňujúce informácie:
  Viac informácií o aktualizáciách over-the-air nájdete tu.
  Spoločnosť Bosch na IAA 2017 predstaví tieto inovácie.

  Kontakt pre novinárov:
  Annett Fischer
  Tel.: +49 711 811-6286

  ZAŽITE BOSCH NA IAA 2017 vo Frankfurte: Bosch verí, že mobilita budúcnosti bude bez nehôd, emisií a stresu. Na technologickej úrovni chce Bosch dosiahnuť nulovú nehodovosť, nulové emisie a nulový stres vďaka automatizácii, elektrifikácii a konektivite. Na IAA 2017 bude Bosch prezentovať svoje najnovšie riešenia pre každú z týchto troch oblastí – riešenia, ktoré zaistia bezpečnejšiu a efektívnejšiu jazdu a z vozidiel urobia tretí obytný priestor.

  TLAČOVÁ KONFERENCIA BOSCH: Od 13:15 do 13:40 miestneho času v utorok 12. septembra 2017, s Dr. Volkmarom Dennerom, predsedom predstavenstva Robert Bosch GmbH a Dr. Rolfom Bulanderom, vedúcim obchodnej oblasti Mobility Solutions, na stánku Bosch A03 v hale 8.

  POZRITE sa na ďalšie zaujímavosti Bosch z IAA 2017 na www.bosch-iaa.de a na Twitteri: #BoschIAA

  Mobility Solutions je najväčšou obchodnou oblasťou Bosch Group. Jej predaj za rok 2016 dosiahol čiastku 43,9 miliardy eur, čo zodpovedá podielu 60 % na celkových tržbách skupiny. Vďaka tomu je Bosch Group jedným z najväčších dodávateľov automobilového priemyslu. Mobility Solutions ponúka mimoriadne kompetencie v troch hlavných oblastiach mobility – automatizácia, elektrifikácia a sieťové prepojenie – a svojím zákazníkom ponúka riešenia mobility založené na celostnom prístupe. Medzi hlavné obchodné oblasti patria: vstrekovacia technika a vedľajšie agregáty pre spaľovacie motory, rozmanité riešenia pre elektrifikáciu pohonu, bezpečnostné systémy pre automobily, asistenčné systémy a funkcie pre automatizovanú jazdu, technika pre užívateľsky prívetivé informačné a zábavné systémy a komunikácia presahujúca rámec vozidla, servisné koncepty, ako i technika a služby pre obchod s motorovými vozidlami. Bosch priniesol dôležité inovácie v automobilovej technike, napríklad elektronické ovládanie motoru, stabilizačný systém ESP alebo systém priameho vstrekovania nafty common rail.

  Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 390 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2016). Tržby firmy za rok 2016 dosiahli hodnotu 73,1 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 450 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 59 000 ľudí v 120 lokalitách po celom svete.

  Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, press.bosch.sk, twitter.com/BoschPresse.

  Pi 9779 - september 2017

  Tlačová informácia v nemčine (DE) Tlačová informácia v angličtine (EN)

  *)  Obrázky vo formáte JPEG otvorené v prehliadači môžu byť uložené na pevný disk stlačením pravého tlačítka myši na ploche obrázku a výberom "Uložiť obrázok ako...", popr. "Save Image as".


 • Skok na vrchol stránkyna začiatok