Všeobecné informácie

Start-up pohon pre elektromobily:
Väčší dojazd s elektrickou hnacou nápravou Bosch

 • Nový vývoj: efektívnejší a výhodnejší než iné elektropohony
 • Princíp all-in-one urýchľuje dobu vývoja u výrobcov automobilov
 • „Z ekonomického hľadiska môže byť e-náprava významným úspechom,“ uvádza Dr. Rolf Bulander, člen predstavenstva spoločnosti Bosch

  Gerlingen, Nemecko – To, že batéria s veľkým výkonom zvyšuje dojazd elektromobilu, je dnes už všeobecne známe. Ale môže mať nový pohon porovnateľný efekt? S elektrickou hnacou nápravou (e-nápravou) Bosch je odpoveď jednoznačná: áno. Vtip je v tom, že Bosch spojil tri hnacie diely do jedného. Motor, výkonová elektronika a prevodovka spolu tvoria jeden kompaktný celok, ktorý priamo poháňa nápravu automobilu. To robí pohon nielen výrazne efektívnejším, ale aj cenovo dostupnejším. „S e-nápravou vnáša Bosch do pohonov princíp all-in-one,“ hovorí Dr. Rolf Bulander, člen predstavenstva spoločnosti Robert Bosch GmbH a vedúci obchodnej oblasti Mobility Solutions. A práve preto v sebe nový pohon ukrýva pre Bosch obrovskú obchodnú príležitosť. Dôvodom je vysoká flexibilita komponentov sprístupňujúca veľký trh. Elektrickú hnaciu nápravu je totižto možné namontovať do hybridov a elektromobilov, malých osobných automobilov, SUV a dokonca aj do ľahkých úžitkových vozidiel.

  Pohon, ktorý urýchľuje aj dobu vývoja
  „Z ekonomického hľadiska môže byť e-náprava významným úspechom,“ uvádza Bulander. Novo koncipovaný elektrický pohon je ústredným prvkom k tomu, ako do roku 2020 dosiahnuť pozíciu lídra na trhu elektromobility. Aktuálne po celom svete jazdí viac než 500 000 elektromobilov a hybridov vybavených komponentami od spoločnosti Bosch, ktorá nazbierala niekoľkoročné skúsenosti s výrobou elektromotorov, pohonov náprav a výkonovej elektroniky. Expertíza s tým spojená nachádza práve teraz svoje uplatnenie v novo vyvinutej elektrickej hnacej náprave. Bosch verí, že len u tohto konštrukčného prvku dosiahne miliardové obraty. „Elektrická hnacia náprava predstavuje start-up pohon pre elektromobily – aj u etablovaných výrobcov automobilov. Tí si tak ušetria cennú dobu vývoja a môžu svoje elektromobily uvádzať na trh omnoho rýchlejšie,“ uvádza Bulander. Keďže Bosch prispôsobuje pohon požiadavkám každého automobilového výrobcu, zákazníkom odpadáva časovo náročná úloha nového vývoja. V súčasnosti už prebieha testovanie vzoriek elektrickej hnacej nápravy spolu so zákazníkmi. Veľkosériové uvedenie na trh sa plánuje na rok 2019. Bosch už má k dispozícii flexibilný a celosvetovo využiteľný výrobný koncept pre tento komponent. Koncept garantuje, že každý zákazník získa riešenia presne prispôsobené jeho požiadavkám, ktoré môžu byť navyše rýchlo integrované do výroby.

  Točivý moment až 6 000 newtonmetrov a výkon 300 kilowattov
  Základným odlišovacím znakom od doterajších výrobkov je vysoká variabilita. Nový elektropohon bol navrhnutý tak, aby ho bolo možné prispôsobiť pre veľké množstvo typov vozidiel. „Namiesto ťažkej zložky technických požiadaviek postačí aj niekoľko málo parametrov a Bosch individuálne prispôsobí e-nápravu požiadavkám zákazníka,“ hovorí Dr. Mathias Pillin, výkonný viceprezident, zodpovedný za elektromobilitu. Požiadavky na výkonové parametre, točivý moment a zasadenie do konštrukčného priestoru postačí – Bosch zoptimalizuje zvyšok pohonu na dosiahnutie týchto parametrov. Výrobcom automobilov tak môže byť dodaný kompletne prispôsobený pohon priamo na montážnu linku. Elektrická hnacia náprava Bosch je aj vďaka tomu ďalším logickým krokom v technike pohonov.

  Výkon pohonu sa môže pohybovať v rozmedzí 50 až 300 kilowattov, a preto je vhodný aj ako čisto elektrický pohon pre veľké vozidlá – napríklad SUV. Točivý moment na náprave vozidla môže byť v rozmedzí 1000 – 6000 newtonmetrov. Pohon je možné namontovať na prednú i zadnú nápravu hybridov a elektromobilov. Elektrická hnacia náprava s výkonom 150 kilowattov váži približne 90 kilogramov, čo je podstatne menej, než všetky doterajšie jednotlivé diely spolu. V porovnaní s konkurenčnými výrobkami vyniká elektrická hnacia náprava Bosch najmä vysokým maximálnym výkonom v kombinácii s trvalým vysokým výkonom – elektrický pohon teda dokáže lepšie zrýchľovať a zároveň udrží vysokú rýchlosť. Za týmto účelom navrhol Bosch nielen celý nový systém, ale zároveň optimalizoval motor a komponenty výkonovej elektroniky.

  Otázky a odpovede – Doplňujúce informácie k elektrickej hnacej náprave Bosch

  Prečo je elektrická hnacia náprava efektívnejšia než doterajšie elektrické pohony?
  Základom celkovej vysokej účinnosti sú jednotlivé vysoko-efektívne komponenty. A práve tu Bosch profituje z dlhodobých skúseností na trhu. Straty efektívnosti sa navyše minimalizujú redukciou rozhraní a komponentov, akými sú káble s vysokým napätím, konektory a chladiace prvky. Jednou zo silných stránok spoločnosti Bosch je aj schopnosť zlúčiť jednotlivé komponenty do systémov, využiť interakcie v systéme, a týmto spôsobom dosiahnuť celkové optimum. V prípade e-nápravy sa to netýka len efektivity, ale tiež napríklad aj akustiky či elektromagnetickej zlúčiteľnosti.

  Kedy bude e-náprava dostupná na trhu?
  Prvé elektronické pohony náprav mal Bosch na trhu už v roku 2012 – v rámci týchto pohonov však ešte nebola úplne integrovaná výkonová elektronika. Ako príklad možno uviesť pohony vo vozidlách Peugeot 3008 a Fiat 500e. S novou generáciou elektrických hnacích náprav je Bosch vo fáze vývoja a je v kontakte s výrobcami automobilov po celom svete. Konkrétne, vzorky elektrickej hnacej nápravy sú pripravené na použitie a práve sa testujú. Sériová výroba sa plánuje najneskôr v roku 2019.

  Do akých vozidiel je možné ju použiť?
  Elektrická hnacia náprava Bosch je navrhnutá tak, aby ju bolo možné prispôsobiť veľkému množstvu typov vozidiel. Je možné ju namontovať na prednú a zadnú nápravu hybridov a elektromobilov. To platí pre všetky vozidlá do celkovej hmotnosti 7,5 tony – teda všetky vrátane osobných automobilov a ľahkých úžitkových vozidiel.

  Prečo je e-náprava cenovo výhodnejšia než doterajšie pohony elektromobilov?
  Tým, že e-náprava spája výkonovú elektroniku, elektromotor a prevodovku do jedného komponentu, stačí len málo súčiastok. Napríklad, nový elektropohon si vystačí bez veľkých a drahých medených káblov medzi jednotlivými komponentami. Rovnako je možné zjednodušiť chladenie a ložiská pre otáčajúce sa konštrukčné prvky už nie sú potrebné. To ďalej znižuje náklady na pohon a zároveň zvyšuje efektivitu. Keď je prevodovka umiestnená blízko motora, ušetrí sa cenný konštrukčný priestor, čo je v automobilovom priemysle vždy dôležitý faktor.

  Ako veľmi sa Bosch angažuje v oblasti elektromobility?
  Aktuálne po celom svete jazdí viac než 500 000 elektromobilov a hybridov s komponentami Bosch. Spoločnosť ročne investuje 400 miliónov EUR s cieľom dosiahnuť prelom v elektromobilite. Bosch už od medzinárodných výrobcov automobilov získal viac než 30 zákaziek týkajúcich sa elektromobility.

  Kontakt pre novinárov:
  Florian Flaig
  @Florian Flaig
  Tel.: +49 711 811-6282

  ZAŽITE BOSCH NA IAA 2017 vo Frankfurte: Bosch verí, že mobilita budúcnosti bude bez nehôd, emisií a stresu. Na technologickej úrovni chce Bosch dosiahnuť nulovú nehodovosť, nulové emisie a nulový stres vďaka automatizácii, elektrifikácii a konektivite. Na IAA 2017 bude Bosch prezentovať svoje najnovšie riešenia pre každú z týchto troch oblastí – riešenia, ktoré zaistia bezpečnejšiu a efektívnejšiu jazdu a z vozidiel urobia tretí obytný priestor.

  TLAČOVÁ KONFERENCIA BOSCH: Od 13:15 do 13:40 miestneho času v utorok 12. septembra 2017, s Dr. Volkmarom Dennerom, predsedom predstavenstva Robert Bosch GmbH a Dr. Rolfom Bulanderom, vedúcim obchodnej oblasti Mobility Solutions, na stánku Bosch A03 v hale 8.

  POZRITE sa na ďalšie zaujímavosti Bosch z IAA 2017 na www.bosch-iaa.de a na Twitteri: #BoschIAA

  Mobility Solutions je najväčšou obchodnou oblasťou Bosch Group. Jej predaj za rok 2016 dosiahol čiastku 43,9 miliardy eur, čo zodpovedá podielu 60 % na celkových tržbách skupiny. Vďaka tomu je Bosch Group jedným z najväčších dodávateľov automobilového priemyslu. Mobility Solutions ponúka mimoriadne kompetencie v troch hlavných oblastiach mobility – automatizácia, elektrifikácia a sieťové prepojenie – a svojím zákazníkom ponúka riešenia mobility založené na celostnom prístupe. Medzi hlavné obchodné oblasti patria: vstrekovacia technika a vedľajšie agregáty pre spaľovacie motory, rozmanité riešenia pre elektrifikáciu pohonu, bezpečnostné systémy pre automobily, asistenčné systémy a funkcie pre automatizovanú jazdu, technika pre užívateľsky prívetivé informačné a zábavné systémy a komunikácia presahujúca rámec vozidla, servisné koncepty, ako i technika a služby pre obchod s motorovými vozidlami. Bosch priniesol dôležité inovácie v automobilovej technike, napríklad elektronické ovládanie motoru, stabilizačný systém ESP alebo systém priameho vstrekovania nafty common rail.

  Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 390 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2016). Tržby firmy za rok 2016 dosiahli hodnotu 73,1 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 450 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 59 000 ľudí v 120 lokalitách po celom svete.

  Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, press.bosch.sk, twitter.com/BoschPresse.

  PI 9780 - september 2017

  Tlačová informácia v nemčine (DE) Tlačová informácia v angličtine (EN)

  *)  Obrázky vo formáte JPEG otvorené v prehliadači môžu byť uložené na pevný disk stlačením pravého tlačítka myši na ploche obrázku a výberom "Uložiť obrázok ako...", popr. "Save Image as".


 • Skok na vrchol stránkyna začiatok