Všeobecné informácie

Premena automobilov na oázu pokoja
Bosch chce poznať názory vodičov na automatizované riadenie

 • Takmer dve tretiny vodičov by na dlhých cestách primárne využilo automatizované riadenie
 • Technológia automatizovaného riadenia je veľkým impulzom pre nákup nového auta
 • Vodiči by radšej za volantom viac relaxovali a rozprávali sa so spolucestujúcimi

  Stuttgart, Nemecko – „Netlač sa na neho.“ „Nejazdi tak rýchlo.“ Alebo: „Ten semafor si mohla pokojne prejsť.“ To sú poznámky, ktoré vodiči od spolucestujúcich počujú dosť často. Ale čoskoro by to mohlo byť minulosťou. Automatizované riadenie mení vodičov na cestujúcich – a autá na vodičov. V budúcnosti sa budú vozidlá samé riadiť jednoduchým stlačením tlačidla, kedykoľvek bude vodič chcieť. Pritom budú dodržiavať pravidlá cestnej premávky a obmedzenia rýchlosti, vďaka čomu bude riadenie bezpečnejšie. Mnoho respondentov túži po samoriadiacom aute, ktorému by prenechali stres a povinnosti spojené s riadením. Podľa nedávneho prieskumu pre Bosch v šiestich krajinách (Brazília, Čína, Nemecko, Francúzsko, Japonsko a USA) by mali vodiči záujem prenechávať riadenie vozidlu najmä pri parkovaní alebo v dopravných zápchach. Väčšina dopytovaných by využila čas, kedy bremeno riadenia preberá vozidlo, na pozeranie sa z okna, vychutnávanie si scenérie (63 percent) a na rozprávanie sa so spolucestujúcimi (61 percent).

  Viac komfortu a menej stresu za volantom
  Za niekoľko málo rokov budú samoriadiace autá bežnou súčasťou dopravy. Respondenti dúfajú predovšetkým v to, že automatizované riadenie bude znamenať viac komfortu a podstatne menej stresu za volantom. Vozidlo budúcnosti – ktoré úplne zbaví vodiča potreby otáčať volantom, šliapať na plynový pedál a brzdu – je primárne chápané ako niečo užitočné na dlhých cestách (67 percent) a výletoch (61 percent). Väčšina dopytovaných očakáva významné zlepšenie pohodlia (68 percent) a bezpečnosti (60 percent) v mnohých každodenných situáciách, ako napríklad pri hľadaní voľného parkovacieho miesta v mestách. Prieskum taktiež odhaľuje zaujímavý rebríček najviac žiadaných funkcií automatizovaného riadenia: parkovanie bolo spomínané celkom často (65 percent) rovnako ako automatizované vyhľadávanie voľného parkovacieho miesta v centrách miest (60 percent) a jazda dopravnými zápchami bez stresu (59 percent).

  Využitie času na odpočinok – ako cestujúci
  Odpočinúť si, pohodlne sa usadiť, pozerať sa z okna a užívať si scenériu: takto si väčšina vodičov predstavuje alternatívu k stálej koncentrácii za volantom. Z celkového počtu dopytovaných uviedlo 63 percent, že by radi v priebehu jazdy relaxovali. Pre respondentov bolo rovnako dôležité mať viac času na konverzáciu so spolucestujúcimi. Vďaka ponúkaným možnostiam automatizovaného riadenia sa autá stávajú pre zákazníkov zaujímavejšími. Viac než polovica účastníkov prieskumu (54 percent) s týmto tvrdením súhlasí. Najmä pre mužských respondentov sú nové technológie dôležitým predajným bodom, kedy 52 percent dopytovaných mužov uvádza, že technológia automatizovaného riadenia by zvýšila ich záujem o kúpu nového auta. Všeobecne platí, že čím mladší je vodič, tým väčší je jeho záujem o vozidlo s funkciami automatizovaného riadenia.

  Koncepcia prieskumu a metodika
  V prieskume zameranom na automatizované riadenie sa Bosch spýtal asi 6 000 oprávnených vodičov v šiestich krajinách: Brazília, Čína, Nemecko, Francúzsko, Japonsko a USA. Za každú krajinu odpovedalo 1 000 respondentov vo veku 16 rokov a vyššie. Účastníci boli zvolení na základe kritérií definovaných spoločnosťami Bosch a Lightspeed Research.

  Kontakt pro novinárov:
  Jörn Ebberg
  Tel.: +49 711 811-26223

  Mobility Solutions je najväčšou obchodnou oblasťou Bosch Group. Jej predaj za rok 2016 dosiahol čiastku 43,9 miliardy eur, čo zodpovedá podielu 60 % na celkových tržbách skupiny. Vďaka tomu je Bosch Group jedným z najväčších dodávateľov automobilového priemyslu. Mobility Solutions ponúka mimoriadne kompetencie v troch hlavných oblastiach mobility – automatizácia, elektrifikácia a sieťové prepojenie – a svojím zákazníkom ponúka riešenia mobility založené na celostnom prístupe. Medzi hlavné obchodné oblasti patria: vstrekovacia technika a vedľajšie agregáty pre spaľovacie motory, rozmanité riešenia pre elektrifikáciu pohonu, bezpečnostné systémy pre automobily, asistenčné systémy a funkcie pre automatizovanú jazdu, technika pre užívateľsky prívetivé informačné a zábavné systémy a komunikácia presahujúca rámec vozidla, servisné koncepty, ako i technika a služby pre obchod s motorovými vozidlami. Bosch priniesol dôležité inovácie v automobilovej technike, napríklad elektronické ovládanie motoru, stabilizačný systém ESP alebo systém priameho vstrekovania nafty common rail.

  Bosch Group je vedúcim medzinárodným dodávateľom technológií a služieb. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 390 000 zamestnancov (stav k 31. 12. 2016). Tržby firmy za rok 2016 dosiahli hodnotu 73,1 miliardy eur. Činnosť Bosch Group sa člení do štyroch obchodných oblastí: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Ako popredná spoločnosť v oblasti Internetu vecí, Bosch ponúka inovatívne riešenia pre inteligentné domácnosti, inteligentné mestá, prepojenú mobilitu a prepojený priemysel. Využíva svoje znalosti senzorových technológií, softvéru a služieb, taktiež svoj vlastný IoT cloud k tomu, aby zákazníkom ponúkol prepojené riešenia naprieč oblasťami – a to z jediného zdroja. Strategickým cieľom Bosch Group je prinášať inovácie pre prepojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celom svete vďaka výrobkom a službám, ktoré sú inovatívne a vzbudzujú nadšenie. Stručne povedané, Bosch vytvára technológie, ktoré sú „Stvorené pre život“. Bosch Group zahŕňa spoločnosť Robert Bosch GmbH a viac ako 450 dcérskych a regionálnych spoločností vo vyše 60 krajinách sveta. Po započítaní predajných a servisných partnerov pokrýva globálna vývojárska, výrobná a obchodná sieť spoločnosti Bosch takmer všetky krajiny. Základom pre ďalší rast firmy je jej sila inovácií. Bosch v oblasti výskumu a vývoja zamestnáva 59 000 ľudí v 120 lokalitách po celom svete.

  Viac informácií na www.bosch.com, www.bosch.sk, www.iot.bosch.com, press.bosch.sk, twitter.com/BoschPresse.

  PI 9742 - júl 2017

  Tlačová informácia v nemčine (DE) Tlačová informácia v angličtine (EN)

  *)  Obrázky vo formáte JPEG otvorené v prehliadači môžu byť uložené na pevný disk stlačením pravého tlačítka myši na ploche obrázku a výberom "Uložiť obrázok ako...", popr. "Save Image as".


 • Skok na vrchol stránkyna začiatok